CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ NA HORY

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ NA HORY

Lyže, hůlky, přilba... Při plánování zimní dovolené je potřeba myslet ještě na jednu podstatnou věc, a sice na cestovní pojištění.
 
Mnozí lyžaři vyrážející každoročně na zahraniční hory se stále spoléhají jen na kartičku své zdravotní pojišťovny. To je však velký risk. Částky, které pak platí za ošetření úrazu přivozených při lyžování v zahraničí, totiž rozhodně nejsou malé. Pro zajímavost – zlomená noha stojí přes 30 000 korun, operace kolenních vazů 115 000 korun, úraz hlavy či páteře i 1 000 000 korun. Omezená platnost Evropský průkaz zdravotního pojištění, resp. kartička zdravotní pojišťovny platí výhradně v zařízeních s veřejnou zdravotní službou. Lidé mají navíc k dispozici jen rozsah péče, která je v dané zemi hrazená z veřejných peněz. A ten nemusí být stejný jako v Česku. Mnohdy se navíc v zahraničí lidé na zdravotní péči podílí přímo. „Dalším podstatným faktem je, že blízká a tedy rychlá dostupnost veřejného zdravotního zařízení poblíž lyžařských center není vůbec samozřejmá. Mnohdy jsou blíž soukromé zdravotní instituce. Tam, ale kartička zdravotní pojišťovny samozřejmě náklady nekryje. Po jejím předložení vás mohou ošetřit, poštou ale za nějakou dobu přijde vyúčtování a žádost o zaplacení nákladů na léčení. Běžné ale je, že úhradu vyžadují na místě,“ vysvětluje Dana Binderová, manažerka cestovního pojištění v pojišťovně Generali. Cestovní pojištění je tedy rozumnějším a výrazně levnějším řešením.
 
Jen léčebné výlohy nestačí Základem cestovního pojištění by mělo vždy být pojištění léčebných výloh a ideálně i pojištění odpovědnosti.K nim se přidávají podle uvážení každého další připojištění. Třeba ta, která se týkají zavazadel nebo sportovní výbavy. „Pojištění léčebných výloh kryje situace, když onemocníte nebo se zraníte. Zejména v alpských zemích by ale lyžaři a snowboardisté měli mít de facto povinně sjednané i pojištění odpovědnosti pro případ, kdy dojde ke srážce s dalším člověkem na sjezdovce. Ze statistik vyplývá, že dvanáct procent všech nehod na sjezdovkách je způsobeno srážkami. Zahraniční lyžaři jsou zvyklí takové nehody řešit soudní cestou a nezdráhají se soudit i s dětmi. Hodinové sazby za právníky se přitom v alpských zemích mohou pohybovat i kolem 1000 EUR,“ upozorňuje Dana Binderová. Pohlídejte si rizika i limity Smlouvu je dále ideální nastavit dle plánovaných aktivit i osob, které se dovolené zúčastní. Možný je dokonce i individuální rozsah pojištění pro každého člena rodiny zvlášť. „Pokud je třeba tatínek milovníkem freerideových sjezdovek, může si sjednat pojištění rizikových aktivit jen sám pro sebe. Mamince, která s dětmi jezdí na vyznačených klasických sjezdovkách, stačí pouze pojištění běžných sportovních aktivit,“ vysvětluje Binderová.
 
Nákladnost léčby samotné se liší dle jednotlivých zemí. Proto je dobré si zjistit, v jaké výši se pohybují poplatky za ošetření právě v dané zemi a podle toho si pak nastavit léčebné limity. Pro nenáročný eurovíkend postačí léčebné limity do dvou milionů korun, pro alpskou lyžovačku odborníci doporučují jejich navýšení alespoň na pět milionů. „Při cestování, obzvláště s dětmi, se vyplatí sjednat i pojištění odpovědnosti za škodu. Zde doporučujeme alespoň limit 3 miliony pro případ způsobení újmy na zdraví, 1 milion pro škody na věci a 1 milion pro případ finanční škody,“ vyjmenovává tisková mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. Alkohol na sjezdovky nepatří Po občerstvení oblíbeným svařákem není radno se vracet na sjezdovku. Nejen, že alkohol nepatří za volant, nepatří ani na sjezdovku, kde se lyžaři mnohdy pohybují stejnými rychlostmi jako auta ve městě. „Pokud se lyžař nebo snowboardista na sjezdovce zraní a lékařská prohlídka v jeho krvi stopy alkoholu objeví, musí počítat s tím, že pojišťovna odmítne účet za léčbu proplatit buď celý, nebo ho proplatí jen v omezené míře,“ varuje Dana Binderová z Generali. Totéž platí v situaci, kdy lyžař pod vlivem zraní někoho jiného. V některých lyžařských areálech je navíc požívání alkoholu striktně zakázané. Výjimkou pak není třeba ani dechová zkouška na alkohol a při pozitivním nálezu i propadnutí skipasu.
 
Pro ty, kteří nechávají vše na poslední chvíli, se bude hodit možnost uzavřít pojištění online třeba až cestou na dovolenou – online na webu či prostřednictvím aplikace pojišťovny. ”Udělat to můžete kdykoliv a odkudkoliv, kde máte k dispozici signál mobilního internetu. Hranice států v tomto případě nehrají roli. Například u Generali jste pojištění už v momentu odeslání peněz na účet pojišťovny, není tak nutné čekat až na jejich připsání. V případě nutnosti je podstatné dokázat, kdy platba z účtu odešla. Tedy například výpisem z elektronického bankovnictví,“ dodává Binderová.
 
Kdy se hodí asistence? Při řešení už tak nepříjemné situace spojené se zraněním či nemocí se může hodit pomoc asistenční služby. Její výhodou je například jazyková vybavenost v případě složitějšího zákroku – pracovníci asistenční služby vše přeloží a vysvětlí. Jejím málo známým benefitem je pak to, že turista nemusí platit ošetření z vlastní kapsy. Asistenční služba danému zdravotnickému zařízení totiž dopředu garantuje uhradit náklady na jeho ošetření či operaci.

zdroj: www.e15.cz
 

MÁTE DOTAZ NEBO POPTÁVKU ? KONTAKTUJTE NÁS

OK KLIENT a.s.
Grand Asset Management  s.r.o.
Bělehradská 858/23
120 00 Praha 2
IČ: 06339956

info@grandteam.cz
Infolinka: +420 222 222 288
© 2021 www.grandteam.cz
Getrun